- Home
- Even kennismaken
- 2011
- januari
Is de online fotodienst Flickr op z’n retour? Een artikel in de New York Times van vandaag lijkt in die richting te wijzen. Vorige maand was het bezoekersaantal met 16% procent gedaald in vergelijking met een jaar eerder. Voor gebruikers die minder geïnteresseerd zijn in fotografie sec dan in het hele sociale gebeuren eromheen, vormt
Facebook een aantrekkelijk alternatief, getuige een praktische verdubbeling van het aantal gebruikers in dezelfde periode. Temeer omdat je bij Facebook sinds kort praktisch ongelimiteerd foto’s in hoge resolutie (grootste maat max. 2048 pixels) kunt uploaden, terwijl de lat bij een gratis Flickr-account op 200 foto’s en 300 MB per maand ligt.
Ook op de sociale Mediamarkt stevent Facebook steeds meer op een quasi-monopoliepositie af, ondanks de aanhoudende klachten over de manier waarop Zuckerberg & Co met privacyissues omspringen.
Steeds meer camerafabrikanten brengen behalve spiegelreflexen ook spiegelloze EVIL-camera’s uit. In sommige gevallen (Samsung, Olympus) wordt de reflexdivisie zelfs afgebouwd of opgeheven.
Als het aan de lezers van dit blog ligt, is die ommezwaai wat voorbarig. Een grote meerderheid van de ruim honderd deelnemers aan deze poll geeft de voorkeur aan de ‘ouderwetse’ reflexcamera. Daarbij speelt ongetwijfeld ook mee dat de verwisselbare lenzen in de meeste gevallen niet compatibel zijn. Roerend mee eens… of juist niet? Stemmen kan nog steeds. Binnenkort weer een nieuwe poll.
In de vorige post bespraken we een betaalde plug-in voor Photoshop. Maar er zijn ook talloze gratis uitbreidingen in allerlei soorten en maten in omloop. Neem bijvoorbeeld eens een kijkje in deze lijst (de lijst zelf is niet helemaal actueel meer, maar de links zijn dat meestal wel). Googelen op ‘free photoshop
plug-ins’ kan natuurlijk ook.
Het is mogelijk om je eigen penselen te ontwerpen in Photoshop (Elements). Sommige creaties zijn ware kunststukjes, en hun makers willen die graag met de wereld delen. Bekende verzamelingen zijn Brusheezy, Obsidian Dawn en Free Brushes.
Op de site kun je nalezen hoe je de betreffende plug-in of penselen installeert. Check de systeemeisen (programma en versie, Win/Mac) en de gebruiksvoorwaarden voordat je iets downloadt: niet alle plug-ins zijn gratis voor commercieel gebruik. Lees verder
Het maken van een selectie om een onderwerp uit zijn oorspronkelijke achtergrond te pellen, behoort tot de lastigste en meest tijdrovende beeldbewerkingstechnieken. Met name als zo’n
selectie letterlijk tot op het laatste haartje nauwkeurig moet zijn.
De plug-in Topaz ReMask 3 voor Photoshop en Photoshop Elements (zowel Windows als Mac) kan in zulke gevallen een uitkomst zijn. De normale prijs bedraagt 70 dollar, maar tot 18 februari gaat daar 20 dollar van af. Eerst vrijblijvend uitproberen kan ook. Maker Topaz Labs levert ook andere plug-ins, bijvoorbeeld voor ruisonderdrukking.
Op diverse websites en blogs wordt (weer) driftig gespeculeerd over een ophanden zijnde vervanging van de Nikon D300s en D700.
Daarbij steekt de D800 eveneens wederom de kop op, maar de tot nu toe opgedoken plaatjes vallen al snel door de mand als ‘shopwerk’.
Sony heeft hoogstwaarschijnlijk nieuwe camera’s en lenzen in de pijplijn zitten. En Pentax heeft eindelijk de oorzaak van het vieze-sensorprobleem bij sommige K-5 spiegelreflexen ontdekt. Uiteraard wordt dit probleem gratis gerepareerd. Kopers van een nieuwe camera hoeven nergens bang voor te zijn, want het betreft – aldus Pentax – uitsluitend de eerste generatie.
Een tijdje terug schreven we over de lawine aan filtereffecten die veel camera’s – ook spiegelreflexen – tegenwoordig aan boord hebben. Hartstikke leuk, maar wees er een beetje terughoudend mee en pas ze bij voorkeur achteraf toe. Je kunt immers altijd van scherp naar onscherp, maar nooit andersom.
In wezen geldt hetzelfde voor zwart-wit of sepia. Aan de andere kant is het wél zo prettig om meteen het resultaat te kunnen beoordelen op het scherm. Bij zwart-witfotografie gebruik je immers vaak filters om de weergave van de afzonderlijke kleuren als grijstinten naar je hand
te kunnen zetten. Alleen zijn die filters tegenwoordig niet meer van glas maar digitaal.
Ook dat kan natuurlijk allemaal naderhand op de computer. Maar als je tóch graag direct wilt zien waar je aan toe bent, is er een gulden middenweg: het bestand zowel in jpeg- als in raw-formaat laten opslaan. Lees verder
Hoewel het nog wat vroeg is voor een officiële voorjaarsschoonmaak, toch alvast een paar tips. Voor scherpe en contrastrijke foto’s is een schone lens essentieel. Een klein stofje is niet erg; dat zie je niet. Worden het er meer, dan blaas je ze weg met een blaasbalgje. Zonder kwastje, want dat wordt vet en dat vet smeer je uit over de lens. Als er toch viezigheid op de front- of achterlens terecht is gekomen, gebruik je een speciaal lensreinigingsdoekje.
Eventueel in combinatie met een druppeltje speciale lensvloeistof. Je kunt ook voorzichtig op de lens ademen, maar pas op voor druppels speeksel.
Gebruik uitsluitend speciale doekjes voor lenzen, want sommige brillenpoetsdoekjes bevatten siliconen en kunnen de coating beschadigen. Te hard wrijven geeft krassen. Dit geldt óók ten aanzien van het lcd-scherm. Lees verder
Ook Ricoh geeft z’n meest recente bijdrage in de CX-serie een hybride autofocussysteem mee. De CX5 zou ook in de telestand in een mum van tijd scherpstellen, en kan bewegende onderwerpen naar verluidt prima bijbenen.
Verder zou de nieuwkomer beter presteren qua ruis bij weinig licht. De 28-300 mm zoomlens (omgerekend naar kleinbeeld) en de 10-megapixelsensor zijn gebleven.
Onder de motiefprogrammaatjes exoten als een Cooking- en een Golf Swing Continuous-modus… Uiteraard konden de trendy kleurtjes ook ditmaal niet ontbreken. Prijs en levertijd zijn nog niet bekend.
Nog meer nieuws van het Panasonic-front: ook de bekende Traveller Zoom-range krijgt een upgrade. Het nieuwe topmodel Lumix DMC-TZ22 heeft nu 16x optische zoom (24 tot 384 mm, omgerekend naar kleinbeeld), 14 megapixels en Highspeed-Autofocus.
Het ingebouwde gps-systeem is verbeterd. De helderheid van het grote aanraakscherm wordt automatisch aangepast aan het omgevingslicht.
Er komt ook een eenvoudiger model, de TZ18, dat het zonder gps, Full HD-video, 3D-modus en ‘touchscreen’ moet stellen. Daarvoor betaal je dan pakweg 100 euro minder. Beide camera’s komen, net als de eerder aangekondigde FT3, medio maart op de markt.
Panasonic heeft zojuist een aantal nieuwe compactcameraatjes aan het publiek voorgesteld, waaronder het outdoormodel Lumix DMC-FT3.
Deze kleine durfal is nog robuuster dan z’n voorganger, en is nu bestand tegen een val van twee meter hoogte en een duik van maar liefst twaalf meter diep. Opvallend is dat, vergeleken met z’n voorganger, de fotoresolutie tegen de trend in is geslonken: van 14 naar 12 megapixels. De videoresolutie ging wél omhoog van ‘HD Ready’ naar ‘Full HD’.
Zoals meer nieuwe camera’s beschikt de FT-3 over een ingebouwd gps-systeem. Voor de echte actievelingen zijn ook een hoogtemeter, barometer en kompas aan boord.
Recente Reacties