NVN houdt themadag in Museon

De NVN, de overkoepelende organisatie van alle natuurfotografenverenigingen van Nederland, houdt op zaterdag 14 februari 2009 een themadag in het Museon in Den Haag. Tijdens deze dag wordt ook voor het eerst de Natuurfotograaf van het Jaar bekend gemaakt. Weliswaar nog niet met de uitstraling die de BBC-versie intussen heeft verworven, maar het is dan ook nog maar de eerste keer.

Alle informatie: http://www.nvnfoto.nl


95 Jaar Focus

Focus: 95 jaar goede informatie

Niet iedereen zal in deze donkere tijden zin hebben om een abonnement te nemen op alle fototijdschriften die er zijn. Bovendien: dat zijn er steeds méér. Wie met de komst van digitale fotografie de ondergang van fotobladen, fotoclubs en fotowinkels heeft voorspeld moet nog maar eens goed om zich heen kijken… Het tegendeel gebeurt!

Mijn vader – héél enthousiast fotograaf – las het blad Foto en Focus. Foto is jammer genoeg niet meer, maar Focus is springlevend – al 95 jaar. Zojuist valt het januari-nummer 2009 in de bus. Met op de cover een terecht trotse stempel: Focus 95 jaar

In dit ruim honderd pagina’s dikke nummer aandacht voor een aantal grote namen in de fotografie: Erwin Olaf (draak van een man, maar foto’s…), Martin Kers, Willem Kolvoort en Peter Kemp. Een test van de Nikon D3X en een aantal zoomobjectieven, en een artikel over (de bedreiging van) Flickr voor de professionele fotograaf. Abonnees ontvangen altijd een Educatief Supplement bij hun Focus, nu gewijd aan contrastbeheersing. Aan bod komen verder de Pentax K-M, de Canon Powershot SX1 IS en de dichtende fotograaf Emile Budé.

De  EUR 5,90 is het prachtblad Focus meer dan waard. Misschien moet je zelfs een abonnement eens in overweging nemen. Samen met CameraMagazine vind ik Focus de top twee in fotobladen. Met Zoom als goede derde.

Sony scoort met A300

Sony A300

De tijd dat de digitale spiegelreflexcamera alleen werd gebruikt door professionals is al lang voorbij. Messcherpe concurrentie zorgt ervoor dat de prijs lager wordt. Voor nog geen vierhonderd euro heb je een kwalitatief hoogwaardige DSLR. HetBesteProduct.nl deed onderzoek naar de vijf best geteste digitale spiegelreflexcamera’s volgens de vakbladen. Conclusie: niet Nikon of Canon, maar relatieve nieuwkomer Sony heeft met zijn A300 het beste toestel tot 500 euro.

Een opvallende verschuiving vond plaats in het goedkoopste segment van de digitale spiegelreflexcamera. In april 2007 kwam de Nikon D80 nog het beste uit de bus. Het toestel kostte destijds 810 euro en behoorde daarmee tot de categorie goedkoopste spiegelreflexcamera’s die werden verkocht. Een heel verschil met de winnaar van deze test; de body van de Sony A300 kost bij verschillende webwinkels nog geen 400 euro. Behalve zijn prijs wordt de camera door diverse vakbladen geroemd om haar beeldkwaliteit en gemakkelijke bediening. Het Franse vakblad Déclic Photo noemde het in juni 2008 niet voor niets een ‘zeer complete camera’. Lees verder

Winterpret in beeld

Fotograferen: ook in de winter!

Tijdens de wintermaanden is er genoeg te doen in het hele land, en dus ook in Brabant. Een fraaie wandeling door de koude natuur, de eerste voorzichtige rondjes op natuurijs… Heb je ook foto’s van winters Brabant? Omroep Brabant ontvangt ze graag en plaatst de mooiste in een Flickr diashow. Het e-mailadres: internet@omroepbrabant.nl. En wil je kijken wat er nu al is ingestuurd, klik dan hier.

Dichterbij: altijd beter

Canon G6 | 1/80s | f/3.2 | ISO 50

Veel foto’s worden te gemakkelijk van een te grote afstand gemaakt. We zien iets, we trekken aan de zoomlens om het dichterbij te halen, knip: dat was het. Maar dat is natuurlijk geen fotograferen…

De fotograaf gaat anders te werk. Hij – of zij natuurlijk – kijkt: naar het onderwerp, naar het licht en bepaalt vervolgens zijn standpunt. De allereerste en allerbelangrijkste vraag die je altijd zou moeten stellen is: wordt de foto beter als ik een stap naar voren doe? Het antwoord is niet verbijsterend na deze inleiding: ja, het wordt een betere foto als ik dichterbij het onderwerp ga. Naar vóóóóren: nuttig in het voetbal, maar ook in de fotografie.

Bijgaande straatmuzikant, enkele dagen geleden gefotografeerd op een pleintje in Maastricht, zat heel muzikaal zijn omgeving te vermaken. Met stem, drums en tal van andere instrumenten.  In een grote boog stonden mensen er omheen. Een enkeling ging even naar voren om wat geld in een doosje te werpen. Ik liep voorzichtig naar voren, zette de Canon G6 op een mini-statiefje en nam enkele foto’s. Mensen lachten, veilig in de kring. Maar voor een leuke foto moet je je af en toe even buiten de veilige massa begeven…

Lightroom plugin voor Picasa webalbum

Voor het ‘werkstroom fotobewerkingsprogramma’ Lightroom (intussen versie 2.2) zijn diverse plugins verkrijgbaar. Waaronder nu ook één voor het direct vanuit Lightroom uploaden van foto’s naar een nieuw of bestaand Picasa webalbum (net een nieuwe 3.0, van Google) of naar Flickr (van concurrent Yahoo).

Lightroom en Picasa werken goed samen

Het gebruik van een webalbum is een handige manier om foto’s te delen via internet. Zelf gebruik ik Picasa webalbums voor het presenteren van de foto’s die cursisten tijdens een fotocursus maken. Zo zien de cursisten elkaars foto’s, inclusief mijn commentaar en opmerkingen bij de foto’s. Degenen die foto’s uploaden ontvangen daarna de link naar het – niet openbare – fotoalbum. Een extra stimulans om foto’s in te sturen!

Met de Picasa webalbum plugin voor Adobe Photoshop Lightroom is het programma nog aantrekkelijker geworden!


Bezoek fototentoonstellingen!

Natuurfoto's in de Menmoerhoeve, Etten-Leur. Elk jaar in november.

Beter leren fotograferen: dat kan. Eén van de manieren om hier aan te werken is het bezoeken van fototentoonstellingen. In de gerenommeerde musea natuurlijk, maar ook dichterbij huis valt heel wat te leren. Bezoek bijvoorbeeld eens een fototentoonstelling bij jou in de buurt. In vrijwel elke gemeente zijn fotoclubs actief: via internet zijn deze eenvoudig te vinden, want elke  zichzelf respecterende fotoclub heeft een website met de mooiste foto’s van de leden.

Er zijn ook fotoclubs waarvan de leden zich specialiseren in een bepaald genre. Natuurfotoclubs bijvoorbeeld, of vrijetijdsfotografen die series maken, compleet met muziek en ‘bewegende’ beelden.

In Etten-Leur (Noord-Brabant) is elk jaar in november een tentoonstelling in de Menmoerhoeve aan de Zundertseweg. Het bijzondere hiervan is dat het niet om een vereniging gaat, maar om zes ‘losse’ fotografieliefhebbers die hun mooiste natuurbeelden van dat jaar tentoonstellen. Van harte aanbevolen!

Door met de makers van de beelden op een tentoonstelling te praten kun je heel veel leren van hun aanpak. Vaak zijn de makers van harte bereid een en ander toe te lichten. En wie weet, vind je het wel zo leuk dat je besluit ook lid te worden van een fotoclub. Want samen fotograferen (en tentoonstellen): dat is minstens zo leuk!

TE veel licht: dat vraagt om maatregelen

1/1250s met f/11 ISO 100 28 mm

Volop sneeuw, volop zon: dat vraagt om moeilijkheden. En dus om maatregelen. Want deze foto nemen zonder (belichtings)maatregelen levert geheid een ONDERbelichte foto op.Immers: elke camera en elke lichtmeter is ingesteld op een lichtwaarde van 18%. Met andere woorden: de camera ‘rekent’ elk beeld terug naar die 18% grijs.

Heeft een beeld zoveel licht als hier het geval is en levert de vertaling naar 18% grijs (nogmaals: grijs als lichtwaarde, niet als kleur) een veel te donker beeld op. De remedie: plussen (belichtingscompensatie knopje), ergens anders licht meten, een grijskaart gebruiken.

Omgekeerd geldt trouwens hetzelfde. Die mooie, donkere kerstsfeer op de kerstmarkt houd je alleen donker door… te minnen. Daarvan een volgende keer een voorbeeld.

Verboden te fotograferen?

Mozart: verboden te fotograferen

Op diverse plaatsen worden we geconfronteerd met bordjes als Verboden te fotograferen. Voor vakantiegangers vervelend, maar voor een fotograaf – op vakantie – ronduit irritant. Zeker als je ziet dat overal mensen met hun telefoon ‘stiekem’ een foto staan te nemen en jij je spiegelreflex ongebruikt om je nek moet laten hangen. Als je die tenminste mee mocht nemen: zelfs dat is lang niet altijd het geval.

Het Mozart-huis in Salzburg. Wolfgang Amadeus Mozart, het muzikale wonderkind, hier in zijn geboortekamer. Met een vreselijke lamp erboven. Zo vreselijk, dat je er wel een foto van MOET nemen. Maar neem, fotograferen verboden. De camera mag wel mee. Alle zalen worden bewaakt door een museumwacht.

Ik schat tijd en diafragma in. De lichtsterke 24 mm f/1.4 lens kan dit soort situaties heel goed aan. 1/30s met f/2.8: dat moet wel lukken. Als de wacht even wordt afgeleid door een vragende bezoeker knip ik een paar keer. Zonder te kijken, ‘uit de heup’.

Lees verder

Chocolade-expeditie (1951)

De expositie in het Tropenmuseum in Amsterdam toont foto- en filmmateriaal dat gemaakt is tijdens de Chocolade Expeditie naar Ghana in 1951. Chocoladefabrikant Van Houten besloot een bedrijfsfilm te maken en daarvoor de oogst van cacaobonen in Ghana (toen Goudkust) vast te leggen. Fotograaf Frits Lemaire (1921-2005) en cineast Louis van Gasteren waren lid van de expeditie. Lemaire ging mee als cameraman en maakte onderweg veel foto’s.

In ‘De Chocolade Expeditie’ is een selectie van het foto- en filmmateriaal van de reis van Amsterdam naar Accra te zien. Aangevuld met fragmenten uit het dagboek en souvenirs van Van Gasteren, reconstrueren deze beelden het verhaal van de reis. De foto’s van Lemaire verbinden zich op een prachtige manier met de dagboekfragmenten van Van Gasteren. Uit alles blijkt hun ontzag voor de grootsheid van de Sahara. De verstilde beelden van oases, golvende vlakten, zoutputten, rotsblokken en bewoners van de woestijn laten zien dat de Sahara meer is dan alleen een eindeloze zandvlakte.
Lees verder